nedeľa 24. februára 2013

Nastriekaj si svoj displej

Tagy: MIT, displej, display, sprej, spray

Odborníci z MIT na seba upozorňujú svojimi vynálezmi a zlepšeniami takmer každý deň. V tomto prípade si zobrali do parády molybdén disulfid ako prirodzený polovodič ideálny na výrobu tranzistorov. Jedným z jeho využití môže byť napríklad výroba niekoľko molekúl hrubých displejov. Ale ani toto zlepšenie nestačilo Yi-Hsien Lee, ktorý prišiel na spôsob ako jednoducho aplikovať tento materilá na akýkoľvek povrch pomocou spreja.

Využitie:

- obrazovky televízora alebo smartfónu aplikované na akomkoľvek povrchu (šaty, okno, zrkadlá, steny)
- svietiace steny
- interaktívne grafity

piatok 22. februára 2013

Kompozit kvantového tunelovania

Tagy: kvantové tunelovanie, Quantum tunnelling composites, QTC, Peratech

Na Slovensku je slovo tunelovanie dobre známe ale kvantové tunelovanie už menej. Anglická firma Peratech si založila svoj biznis na tunelovaní, no v dobrom slova zmysle, keď vyvinuli kompozit kvantového tunelovania (Quantum tunnelling composites or QTCs).

Najprv by bolo možno dobré si objasniť, čo je to kvantové tunelovanie alebo tiež tunelový jav. Pri tomto jave porušuje častica základy klasickej fyziky a to tým, že prechádza potenciálovou bariérou, ktorá je vyššia ako energia tejto častice. Napríklad pre klasickú fyziku platí, že častice jadra za "normálnych" podmienok nemajú šancu opustiť jadro atómu. Musela by im byť dodaná veľmi veľká energia, aby prekonali potenciálovú bariéru a opustili jadro. V kvantovej mechanike však existuje určitá pravdepodobnosť, že sa častica pretuneluje cez potenciálovú bariéru a unikne z jadra.

Kompozit kvantového tunelovania pozostáva z kovových častí a z elastomérového spojiva ako snímača tlaku. Bez vonkajšieho tlaku sú vodivé (kovové) časti ďaleko od seba a nie sú schopné viesť prúd. Pri pôsobení tlaku sa vodivé časti priblížia dostatočne blízko, tak že elektróny sa dokážu pretunelovať cez izolátor (spojivo) a zabezpečia vedenie prúdu. Oproti klasickému elektrickému odporu, ktorý narastá lineárne, tento narastá exponenciálne.

Využitie

- ovládanie elektronických zariadení v rámci oblečenia
- športové vybavenie odovzdávajúce presné informácie o pohybe a tlaku
- medicína, tlakomer, respirátor
- rôzne časti zariadení, prístrojov alebo hračiek senzitívnych na tlak

štvrtok 21. februára 2013

Solárny kolektor tam, kde je treba

Tagy: solárna energia, solárny kolektor, fotovoltaický článok

Ďalším krokom k efektívnejšiemu a lacnejšiemu získavaniu energie môžu byť solárne kolektory a veľkosti jednej štvrtiny zrnka ryže od americkej firmy NET. Ich nespornou výhodou je ich nízka cena, čím môžu konkurovať lacným čínskym solárnym kolektorom, a ich jednoduchá aplikovateľnosť na akýkoľvek povrch. Základom je bližšie nešpecifikovaný polymér, ktorý dokáže získavať energiu aj z izbového žiarivkového osvetlenia alebo aj pri zlých svetelných podmienkach. Je to technológia, ktorá vyzerá veľmi sľubne aj pre komerčné využitie.

Využitie

- solárna energia práve tam, kde ju potrebujeme (steny, okná, šaty)
- outdórový zdroj energie
- solárne grafity

nedeľa 3. februára 2013

VLC ~ Li-Fi

Tagy: lifi, Li-Fi, VLC, visible light comunication, komunikácia viditeľným svetlom

Nejedná sa o žiadny prehrávač a ani žiadne tropické ovocie ale malo by ísť o krok vpred v bezdrôtovej komunikácii. K niektorým ľuďom ešte ani poriadne nedorazil signál z Wi-Fi (Wireless Fidelity) je tu nový spôsob prenosu Li-Fi (Light Fidelity). Jedná sa o technológiu VLC (Visible Light Communication), čiže komunikácia pomocou viditeľného svetla, z ktorou experimentoval už Alexander Graham Bell v roku 1880. Rádiový signál je nahradený optickým. Lúč svetla je emitovaný veľmi kontrolovaným spôsobom a tak sú prenášané informácie do iného zariadenia, ktoré má svetelný senzor. Výraz Li-Fi použil prvýkrát Harald Haas vo svojej prendáške Wireless data from every light bulb (bezdrôtové dáta z každej žiarovky) pre TED Global. Veľmi podobným spôsobom funguje infračervené zariadenie ale to využíva na prenos informácií iba spektrum infračerveného svetla.

Vynikajúca stránka, ktorá sa venuje špeciálne tejto technológii http://visiblelightcomm.com/

Výhody:

  • vysoká prenosová rýchlosť až do 10Gb/s
  • minimálny škodlivý vplyv na ľudský organizmus
  • cena
  • bezpečnosť prenosu dát
  • prenos dát pod vodou

Použitie:

  • každodenný život, komunikácia
  • osvetlenie ako zdroj signálu
  • bezpečnejšie riadenie vozidla, komunikácia áut pomocou ich svetiel
  • letectvo, prenos dát počas letu
  • medicínske prístroje
  • nahradenie Wi-Fi